İhram Yasakları Nelerdir?

Umre’de İhram ve Yasakları

Sair zamanlarda helal olan bazı fiil ve davranışların, belli bir müddet için, şahsın kendisine haram oluşunu kabullenme çerçevesi içerisine girmesidir.

 

İhram; niyet etmek ve telbiye getirmekle tahakkuk eder. v Umreye niyet edip peşinden telbiye getirmekle ihrama girilmiş ve ihram yasakları başlamış olur. Bu yasaklardan bir tanesi de erkeklerin vücuda göre dikişle,örerek veya dokuyarak şekillendirilmiş elbise giymeleridir.

 

RİDA VE İZAR : İşte bu yasağa uymak için, erkeklerin büründükleri “rida” ve “izar” denilen iki parçadan meydana gelen örtü, “ihram” diye meşhur olagelmiş, halk arasında “ihrama girmek” deyince de, bu örtülere bürünmek anlaşılmıştır. Zikredildiği gibi “ ihrama giriş” niyet ve telbiye ile olur. niyet eden ve telbiye getiren her erkek veya kadın, artık ihrama girmiştir. Ve o andan itibaren ihram yasakları başlamıştır. İhram yasakları ve işlenmesi durumunda cezalar hakkında gerekli bilginin, bu ölçüde sınırlı bir sayfada aktarılması mümkün değildir. Ancak biz, bu yasaklardan sıkça karşılaşılan ve birinci derecede dikkat edilmesi gerekenlere birkaç satırla değineceğiz:

 

İHRAM YASAKLARI :

 

1- Erkeklerin vücuda göre dikişle, örerek veya dokuyarak şekillendirilmiş elbise giymeleri.

 

2- Yine erkeklerin başlarını örtmeleri, eldiven,çorap ve topuklu ayakkabı veya topuğunu örtecek ya da kavrayacak şekilde kullanımı olan sandalet türü şeyler giymeleri.

 

3- Kadınların yüzlerini, tenlerine değecek şekilde bir şeyle örtmeleri.

 

4- Traş olmak, vücuttan tüy koparmak,tırnak kesmek.

 

5- Güzel koku sürmek.(güzel kokulu sabun ve deterjanların,kolonyalı mendillerin kullanılması sıkça görülen hatalardandır)

 

6- Şehevi söz ve davranışlarda bulunmak,cinsi ilişkiye girmek.

 

7- Başkaları ile tartışmak,kavga etmek,onları kırmak.

 

8- Mekke harem hudutları içinde insan emeği olmadan büyüyen otlar ve ağaçları koparmak… İHRAMLI BİR KİMSENİN; Duş alması,duş sırasında kokusuz sabun kullanması, Yüzük,kol saati,kemer,boyun çantası takması, Kirlendiğinde kokulu madde kullanmadan ihramını yıkaması, Giymiş olduğu ihramı,kirlenme,yırtılma ve benzeri durumlarda başka bir ihramla değiştirmesi, Pişikler ve ayak yarıkları için kokusuz krem kullanması, Başını kapatmadan battaniye, pike örtünmesi, Şemsiye kullanması.. caizdir. Giydiği terlikte dikişin bulunması da ihrama zarar vermeyecektir. Haccın eda şekilleri bahsinde yer yer bu konu ile ilgili değişik açıklamalar vardır.

 

Umrede Dikkat Edilecek Hususlar

 

– İhramlı iken parfümlü sabun, şampuan, peçete vs. kullanmak uygun değildir.

 

– Kadınların ihramlı iken ellerini ve yüzlerini açık tutmaları.

 

– Tavaf esnasında abdest bozu-lursa, tavaf bırakılıp abdest alınır ve kalan yerden başlanıp tamamlanır.

 

– Tavaf ederken Kâbe öne, arkaya ve sağa alınmaz.

 

– Tavafa Hacer-i Esved hizasını geçmeden başlayıp, bitiminde de bu hizayı biraz ileri geçmek lâzımdır.

 

– İzdihamlı zamanlarda Hacer-i Esved’i öpme yerine uzaktan avuç içleriyle “Bismillâhi Allahüekber.” diyerek istilâm etmek.

 

– Rükn-ü Yemani’ye avuç içi sürülerek ya da uzaktan istilâm edilir. Öpmek ise uygun görülmemiştir.